Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Zdraví

12. říjen 2012

Sauna nebo kryosauna?

SaunováníPřicházející podzimní počasí pomalu odnáší vzpomínky na horké letní dny. Co se takhle alespoň na pár minut vrátit do pořádného horka? Či raději dáváte přednost zimě, ve které zuby drkotají? Můžete si splnit oboje! Kryosauna i klasické saunování nabízí ideální relaxaci.

Kryoterapie, tak se nazývá léčba suchým mrazem, která je naprostým opakem klasického saunování. Prostory kryosauny sice připomínají vnitřkem saunu „klasickou“ a rovněž se v nich dočkáte teplotního extrému, avšak zcela opačného než v klasické sauně.

V kryokabinách se teplota pohybuje od 110°C do 160°C, ovšem v minusových hodnotách! Vzduch je speciálně upraven, aby byl suchý. Neochlazuje se tedy vnitřní teplota těla, ale pouze povrch. Díky bavlněnému spodnímu prádlu, ponožkám a výšky nastavené tak, že hlava se extrémní teplotě vyhýbá, se rozhodně nejedná o nepříjemný zážitek.

Dle tělesných proporcí a žádaných výsledků se v kabině setrvává od jedné do tří minut. Těchto pár okamžiků znamená ohromný přínos. Tělo po návštěvě kryosauny dokáže neuvěřitelně rychle regenerovat a rehabilitovat. Povolí bolesti svalů, zánětlivých míst a značně se zmírní otoky. Zrychlí se také metabolismus a látková přeměna na pokožce. I díky tomu má kryoterapie velmi pozitivní účinky na akné a další kožní onemocnění, včetně proklínané celulitidy!

Ovšem tato procedura se stále setkává s obavami, s lehkou nedůvěřivostí a je považována za trochu „bláznivou“. Přesto jsou její pozitivní účinky naprosto prokázané. Jediné, co lze považovat za negativní na tomto druhu fyzické terapie, je poměrně vysoká cena. Za jednu návštěvu kryosauny zaplatíte zhruba od dvou do čtyř set korun. Vzhledem k tomu, že k dosažení co nejoptimálnějších výsledků, je potřeba návštěvy opakovat pravidelně, nejedná se prozatím o levnou záležitost. V Praze si můžete léčbu mrazem vyzkoušet například ve fitness centru HIT Flora či v SK-Motorlet na Radlické.

Klasickou saunu snad není třeba představovat. Finský původ téhle relaxační činnosti je znám po celém světě a saunování je hojně využívaným odreagováním skoro ve všech zemích. U nás se jedná o doplněk skoro v každém fitness centru, plaveckém bazénu či wellness centru.

Najdeme ale i samostatné sauny, které pak mohou poskytnout skutečně výborný zážitek z horkého vzduchu. Díky extrémně vysokým teplotám od 60°C do 120°C (lze ale najít sauny dokonce i s možností vytopení až na 140°C) se uvolní v těle veškeré svalstvo a psychika. Suchý horký vzduch napomáhá vyplavování endorfinů a dalších hormonů navozujících pocity štěstí a radosti, díky čemuž se saunování stává tak oblíbeným.

Naopak následné prudké ochlazení (ledové bazénky, sprchy apod.) má blahodárný účinek na tělesnou schránku člověka. Především se výrazně posiluje obranyschopnost organismu a regenerace svalových tkání. Navíc ten, kdo svou pokožku v horku prokrví kartáčováním či za pomocí žínky, obnovuje kůži a zlepšuje její elasticitu. Co je u saunování ale skutečně důležité, je nutnost následného doplnění tekutin!

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv teplotní extrém, oba dva vám pomohou značně ulevit od stávajících obtíží a posílí vaši imunitu. Nadcházející sychravé podzimní počasí je jako stvořené k upevnění zdraví. Už tedy víte, do které sauny se vydáte?

Komentáře  

 
# Sauna nebo kryosauna? - City ZoneLilian 2018-06-10 14:20
Hi, its pleasant article concerning media print, we all understand media is a fantastic
source of information.

My web page: Top News: [censored]s://w ww.neoadviser.c om/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# Sauna nebo kryosauna? - City ZoneChloe 2018-10-29 02:04
I see you don't monetize your blog, don't waste your traffic, you can earn additional bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more info simply
search in gooogle: boorfe's tips monetize your
website

Feel free to surf to my blog post ... BestJens: [censored]s://C leverHenry.blog spot.com
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Boom estetické chirurgie

  Nové technologie, nové medicínské postupy, vysoký počet zdárně provedených operací. Toto vše se netýká jen klasické operační medicíny, ale i současné plastické chirurgie, která za několik...

 • Do jara s novou dávkou energie

  Zimní časy naštěstí zlehka polevují a dovolují nám těšit se na první jarní dny. Bohužel změna teplot s sebou přináší zvýšené množství jarní únavy, chřipek a vyčerpání. Proto je vhodné se na...

 • Do zubní ordinace s úsměvem

  Prohlíželi jste si fotky z letní dovolené a zjistili jste, že se na nich málo usmíváte? Napadlo vás, že to možná není tím, že byste si dovolenou neužívali, ale tím, že se podvědomě snažíte schovat...

 • Esoterická škola Martina Ospalíka

  Reiki je prastará léčitelská metoda, které pochází z Japonska. K nám se dostala díky jejímu znovu objeviteli, kterým byl Mikao Usui. Ten se rozhodl zasvětit do tajů tohoto prastarého léčitelského...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top