Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu
21. květen 2012

Nové maturity - rok druhý

Nová maturitaV roce 2012 se současní maturanti „dočkali“ druhého ročníku maturit s novým konceptem, spočívajícím ve státní a profilové části. Minulý rok se maturanti bouřili, a nebyli ve své nespokojenosti osamoceni. Doslova zoufalí byli i rodiče a především učitelé. Změnilo se tedy za uběhlých 365 dní něco k lepšímu?

V současnosti (konkrétně od 2. do 14. května) jsou v plném proudu bloky didaktických testů a písemných prací společné části, které podléhají jednotnému zkušebnímu schématu. Písemné testy v profilové části se mohou konat už od dubna až do 15. května, avšak nesmějí kolidovat s termíny písemných testů společné části určené jednotným schématem. 15. května také všechny školy obdrží výsledky didaktických testů a už o den později, 16. května, startuje blok ústních zkoušek společné i profilové části, přičemž jednotlivé termíny si už mohou určovat samotní ředitelé škol (na rozdíl od písemných prací podléhajících jednotnému schématu termínů). Ten potrvá až do 8. června. Ty školy, jejichž studenti odmaturují do 25. května a ony v tento den zašlou všechny výsledky CERMATu, obdrží vysvědčení svých studentů 30. května a předají jim ho již 4. června. Školy, které tento termín nestihnou, dostanou výsledky vždy do třetího pracovního dne od doručení CERMATu.

Již jsme tedy odhalili dvě první velké odlišnosti od předchozího roku. Zaprvé, maturanti písemné práce společné části napíší před ústními zkouškami a zadruhé, vysvědčení dostanou o mnoho dříve, než maturanti loňští.

Dále se změnila metodika hodnocení písemných prací z českého jazyka a literatury. Byla změněna bodová škála a kritéria pro počítání celkového součtu bodů. Hlavní rozdíl je v tom, že požadovaná délka textu je nově omezena pouze spodní hranicí (tedy minimálním počtem slov) a již nikoli i hranicí horní.

Změněna byla i metodika hodnocení písemných prací z cizích jazyků, kde hlavní změna spočívá v tom, že pokud není dodržena požadovaná délka textu (délka textu je kratší či delší o více než dva určené intervaly), student je ohodnocen 0 bodů a v hodnocení práce se dále nepokračuje.

I letos byly zveřejněny ilustrační testy dostupné na www.novamaturita.cz. Zádrhel se však objevil na začátku května, kdy se web stal podle vyjádření na stránkách nových maturit terčem útoku hackerů a jeho obsah byl nedostupný nejen studentům, ale i učitelům. Po několika hodinách však byla situace napravena a tak nyní můžete na webu opět vyhledávat potřebné informace – kromě ilustračních testů i poměrně dost užitečný dokument PDF „Žákovský průvodce“, kde je vše, co potřebujete znát o organizaci a průběhu zkoušek.

Byť plný model státních maturit odstartuje až v roce 2013, již nyní ubyla studentům další výhoda oproti loňskému roku – nemohou si zvolit v jednom předmětu povinně základní úroveň zkoušky a nepovinně úroveň vyšší. To bylo možné pouze minulý rok. Letos si již maturanti musí zodpovědně vybrat. Další změnou je i užitečná úprava zajišťující, že pokud student nevykoná ve společné části jen jednu dílčí část zkoušky (například uspěje u didaktického testu i písemné práce, ale nesloží ústní zkoušku), není již nucen k tomu opakovat všechny části zkoušky, ale pouze tu dílčí, kterou nezvládl.

I když maturitní zkouška prošla některými změnami, studenti i učitelé se shodují, že stále ještě není „ve formě“. Studenti si stěžují na nedostatek odpovědí od CERMATu a vyzdvihují snahu škol udělat všechno pro to, aby se mohli v co největším klidu připravovat na zkoušky. Všem je asi jasné, že hlavním poskytovatelem informací by však měl být v první řadě CERMAT.

Důstojnost zkoušce z dospělosti možná už nic nedokáže vrátit. Nejde o náročnost zkoušek, jde o jejich provedení. To je stále více než žalostné a nezbývá než doufat, že do příštího roku tvůrcům nového konceptu maturit nepůjde jen o to, za každou cenu ve zkouškách přitvrdit, ale také o to, vrátit důstojnost této nesmírné důležité životní prověrce.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Anglicky snadno, rychle a zábavně

  Starý rok skončil, nový je tu a před vámi na stole opět leží dlouhý seznam předsevzetí, která jste si dali? Zhubnout, urovnat rodinné vztahy, přestat kouřit, naučit se anglicky…Co takhle letos...

 • Co přinesou letní jazykové kurzy

  Léto skýtá v sobě nekonečné množství možností, které žádné jiné roční období nenabízí. Festivaly, stanování, dovolené u moře, víkendy na cyklostezkách. A také letní jazykové kurzy. Právě dovolená...

 • Jazykové kurzy i tlumočení

  Plánujete v létě strávit dovolenou v zahraničí a dříve než vyjedete poznávat cizí historické památky a zahraniční kulturu, rádi byste si procvičili své jazykové schopnosti? Přihlaste se do...

 • Lesk a bída jazykových škol

  Každý, kdo občas cestuje metrem, si nemůže nevšimnout nesčetných reklam na různé školy, které slibují zlepšení našich dovedností v oblasti cizích jazyků. Jedni lákají na kluka se šíleným účesem,...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top