Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Literatura

15. srpen 2012

Hledejme nejen na googlu, ale i v paměti

Jak si zapamatovat úplně cokoliv?Zapomínáte na narozeniny svých blízkých, co máte koupit, kde jste nechali auto, co jste se naučili ve škole nebo pro co jste šli do ledničky? Kniha „Šetři se, Einsteine“ s podtitulem „Jak si zapamatovat úplně cokoli„ slibuje, že vás vysvobodí z vašich problémů s pamětí.

Její autor Joshua Foer chce čtenářům a čtenářkám pomoci obnovit netušenou kapacitu jejich paměti, ukázat jim, že trénovat svou paměť je nejen důležité, ale mnohdy i zábavné. Autor při psaní knihy vychází ze svých vlastních zkušeností. Vypráví, co předcházelo jeho úspěchu na mistrovství světa USA v paměťových dovednostech a vytvoření nového rekordu v jedné z disciplín. Snaží se předat čtenářům to, co se sám naučil, ukázat jim, že se na svou paměť mohou spoléhat. Učí je pamatovat si, vrátit se (alespoň částečně a na určité okamžiky) do doby, kdy nebyla abeceda, tiskárny, google a kdy lidem nezbývalo nic jiného než si vše, co si chtěli uchovat, zapamatovat.

Joshua Foer ve své knize uvádí některé metody, které pomáhají, nechceme-li něco zapomenout. Představuje např. metodu paláce vzpomínek, při které je nutné upravit dům či vlastní tělo do formy prostoru tak, aby tento obojí mohlo sloužit jako uložiště vzpomínek. Díky této metodě přestane být nemožné, aby binární čísla proudila po schodech na půdu a roztékala se po celé místnosti či abychom si podobně jako největší paměťové šampioni zapamatovali kompletní čínsko-anglický slovník obsahující 56 000 hesel na 1774 stranách.

Foerova kniha však mimo popisu konkrétních technik k zapamatování obsahuje i něco navíc. Uvádí příběhy skutečných lidí, kteří si dokáží zapamatovat cokoli, ale i příběhy těch, kteří si nevzpomínají ani na to, co se stalo včera.  Setkání s těmito lidmi se díky autorovým zkušenostem z novinářské praxe mění v poutavá a zajímavá vyprávění.

 Nakonec se až zdá, že hlavním přínosem knihy není to, že nás naučí pamatovat si, cokoli budeme chtít, ale to, že se po jejím přečtení staneme moudřejšími a vzdělanějšími. Dozvíme se něco o fenoménu paměti, o tom, jak důležitá byla paměť v minulosti a jak málo je pro většinu lidí důležitá dnes. Kniha nás seznámí s průběhem soutěže v paměťových dovednostech, představí nám mnoho zajímavých lidí a nabídne nespočet téměř neuvěřitelných faktů.

 

FOER, Joshua. Šetři se Einsteine! Jak si zapamatovat úplně cokoli. 1. vyd. Brno : Jota, 2012, 312 s. ISBN 9788074620096.

Komentáře  

 
# JohnSmitha318 2014-05-31 15:35
Nice post. I study one thing more difficult on completely different blogs everyday. fkbdeggdgegebed d
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • Českou reklamu můžete dát k Vánocům

  Petr Čtvrtníček pokřtil 7. listopadu v prostoru Galerie Langhans knihu Česká reklama autora Jaroslava Krupky, která vypráví příběh českých reklam od dob socialismu až po současnost. Dílo ale není...

 • Chcete si půjčit knížku o půlnoci?

  Můžete si v ní půjčit knížky, ale za půjčení nic neplatíte, když knížku včas nevrátíte, nepošle vám upomínku, a když ji ztratíte, nevynadá vám.  Je otevřená 24 hodin denně, to pro případ, že byste dostali...

 • Hledejme nejen na googlu, ale i v paměti

  Zapomínáte na narozeniny svých blízkých, co máte koupit, kde jste nechali auto, co jste se naučili ve škole nebo pro co jste šli do ledničky? Kniha „Šetři se, Einsteine“ s podtitulem „Jak si...

 • Jára Cimrman zanechal stopy po celém Česku

  Nemůžeme se s ním setkat, neexistuje, ale můžeme navštívit místa, na kterých posnídal, přespal, byl, nebo naopak vůbec nebyl. Těchto míst existuje v České republice minimálně přes dvě desítky a...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top