Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Film

31. květen 2012

Historie „hysterie“ ve filmu Vrtěti ženou

film Vrtěti ženouOriginální název filmu Vrtěti ženou zní Hysteria a důraz je tak kladen hlavně na „nemoc“, která v 19. stol. postihla téměř všechny ženy. Český název pak odkazuje především na sex a uspokojování žen. Vrtěti ženou je však jak filmem o sexu, tak  o hysterii, nebo třeba také o tom, že hysterie vlastně nikdy neexistovala.

Děj filmu se odehrává ve viktoriánské Anglii 19. století, tedy v dobách, kdy moderní medicína byla v plenkách, ženy nemohly volit ani navštěvovat univerzity a tematizování sexuality bylo tabu. Sex sloužil pouze k reprodukci a hovořilo-li se o něm v souvislosti s potěšením, pak se vždy jednalo pouze o potěšení mužů.

Co však v souvislosti se ženami artikulováno bylo, byla problematika hysterie. „Nemocné“ ženy byly léčeny a zavírány do sanatorií, a to např. kvůli nymfomanii, frigiditě, zádumčivosti, výbuchům zlosti, bolestem zubů či čemukoli jinému. Pod diagnózu hysterie totiž bylo možné schovat téměř cokoli. Charlotta (Maggie Gyllenhall), jedna z hlavních hrdinek, ve filmu hovoří o tom, že hysterie byla jen umělá diagnóza pro ženy bez možností, které jsou doma uvězněny úzkoprsými manželi, jež je nedovedou uspokojit při milovaní.

Medicínsky je hysterie definována také jako problém s hyperaktivní dělohou. Ženám je proto třeba přivozovat hysterické záchvaty a vracet jejich dělohu do normální polohy. O to se stará Dr. Robert Dalrympley (Jonathan Pryce), který uspokojuje ženy přímo ve své ordinaci. V jeho práci mu pomáhá mladý asistent Mortimer Granville (Hugh Dancy), neboť starého lékaře práce (kterou vlastně vykonává za všechny anglické manžely) příliš vyčerpává.

V ordinaci se tak odehrává nespočet orgasmů, ale jelikož jsme ve viktoriánské Anglii, nahota zde nemá své místo. Sexuální uspokojování je vlastně léčením, místo postele ženy dosahují orgasmu na lékařském lůžku. Poté, co mladý asistent Granville společně se svým přítelem vynálezcem sestrojí první vibrátor, ženy jsou schopny orgasmu (a tedy úlevy, klidu a vyléčení) dosahovat rychleji.

Důležité je však nejen to, že „hysterickým“ ženám je pomáháno ve velkém, ale i to, že svítá naděje na odstranění hysterie ze seznamu lékařských diagnóz. Usiluje o to nejen Charlotta, jedna z dcer doktora Dalrympleyho, ale i mladý Granville.

A jak film dopadne? Poté, co se Charlotta kvůli prosazování svých (na tu dobu) nekonvenčních názorů dostane do problémů, spočívá její jediná možnost na záchranu v tom, že bude lékaři označena za hysterickou. Mladý Granville je otcem dívky požádán, aby svědčil v její prospěch a řekl pravdu. Co však bude dívce prospěšné? A jaká je pravda? Podívejte se na film a dozvíte se to.

Komentáře  

 
# už hledamJohny 2012-05-31 16:49
To zní hustě, to chci vidět, už jdu hledat...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam zajít dál?

 • 10.Mezinárodní festival outdoorových filmů

  Příznivci adrenalinových, dobrodružných, ale také cestopisných filmů by se měli mít na pozoru, neboť právě v těchto dnech probíhá 10. Mezinárodní festival outdoorových filmů. To, jaké filmy na něm...

 • Adrenalinová jízda Na divoké vlně

  Premiéra nového filmu Na divoké vlně (Chasing Mavericks) dorazí na plátna kin již 22. listopadu.  Životní příběh talentovaného surfaře Jaya Moriartyho nikoho nenechá v klidu. V hlavní roli se můžete...

 • Atlas mraků: V mnoha ohledech výjimečný film

  Jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku; obsazený hereckými hvězdami, z režisérské dílny trojice kultovních filmařů – Toma Tykwera a sourozenců Andyho a Lany Wachowských, podle knižního...

 • Bloudění Tima Burtona v Temných stínech

  Když 10. května 2012 vstupoval do kin nový počin režiséra Tima Burtona a jeho klasického tandemu spolupracovníků, většina fanoušků zřejmě očekávala další skvělou show navazující na tradici...

Mezi námi

Kalendář událostí v měsíci

Cestování a Outdoor

Mapa restaurací v Praze

Mapa restaurace v Praze

top